Sorunuz mu var?
Bize yazın...
Çağrı Merkezi
(312) 230 2 230
Sigorta İstiyorum

Deneyimli sigorta uzmanlarımız tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır. Sizler için proje geliştiriyor, yeni çözümler üretiyoruz.

HEMEN TEKLİF AL

Zorunlu Trafik Sigortası Hizmetimiz

Trafik Sigortası, 2918 sayılı karayolları trafik kanun gereği motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş bir sigorta ürünüdür.

HEMEN TEKLİF ALIN!

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik Sigortası, 2918 sayılı karayolları trafik kanun gereği motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuş bir sigorta ürünüdür. Sorumluluk sigortaları branşı içerisinde yer alır ve 3. kişilere vereceğiniz zararları güvence altına alır.Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkan araçlar hem bağlanmakta hem de para cezası uygulanmaktadır.

Trafik Sigortanız aşağıdaki durumlarda devreye girecektir:

•    Kaza yapmanız halinde karşı tarafın (üçüncü şahısların) hem araçlarının hem de bedenlerinde oluşabilecek  hasarlarını telafi etmektedir.
•    Karşı araçta bulunan bir veya birden çok kişinin yaralanması veya ölümü sonucu ortaya çıkacak tedavi ve diğer giderlerinde kullanılmak üzere,
•    Kazaya başka bir araç karışmasa da etrafa, sokak hayvanlarına veya bazı şeylere zarar verilmesi halinde ortaya çıkan masraflar için.
Trafik Sigortası teminatları sabit ve limitlidir. Söz konusu limitler her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve her araç türü için (otomobil, kamyonet, otobüs, vs.) teminatlar farklılaşır.
Trafik Sigortaları Türkiye sınırları dahilinde 1 yıl süreyle geçerlidir ve her poliçe 12:00’de başlar ve 12:00’de sonlanır. Zorunlu Trafik Sigorta süresi sona ermiş ve yenilenmemiş poliçeler ve(ya) sigortası olmayan araçlar tespit edildikleri anda trafikten men edilirler.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araç Trafik Sigorta hesaplamaları sigorta şirketlerince serbest tarifeye göre yapılır. Yani teminatları sabit olan Zorunlu Trafik Sigortası fiyatları her şirkette farklı olabilir. Bu noktada devreye sigorta şirketlerinin risk hesaplamaları girer ve aracınızın yaşı, markası, modeli gibi değişkenlere göre fiyatlama yapılır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulaması Yapılabilir mi?

Zorunlu Trafik Sigortası sorgulaması Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (www.sbm.org.tr) tarafından hizmete sunulan Tramer’den yapılabilir. Aynı zamanda Tramer, kasko sigorta sorgulaması, trafik prim karşılaştırması, kaza tespit tutanağı sorgulaması gibi online hizmetleri de sunar. Araç sahipleri tarafından sıkça kullanılan Tramer’de Trafik Sigorta sorgulamanızı Plaka ve T.C. Kimlik Numarası veya sigorta poliçe bilgilerinizle kolayca yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar

Trafik sigorta poliçesi bir kaza nedeniyle sadece kazaya karışan diğer araç ve kişilere verdigimiz bedeni ve maddi zararları karşılar. Aracımızda olan hasarları karşılayan sigorta Kasko‘dur.

Evet, sigorta şirketleri Trafik Sigortasi Tarife ve Talimatlarında belirtilen basamak ve oranlara göre hasarsızlık indirimi veya prim artırımı uygulamasi yaparlar. İşleten sıfatıyla ilk kez trafiğe çıkacaklar için dördüncü basamaktan prim uygulanır.

Tescil tarihinden itibaren 30 güne kadar herhangi bir zamlı prim alınmaz. Geçen her 30 gün için % 5 zamlı prim uygulanır. Gecikme zammı % 50 ile sınırlıdır.

En yakin polis yada jandarma karakoluna müracaatla zabıt tutturmanız gerekmektedir. Sigorta şirketlerimizin sizler için sunduğu 7/24 saat yardım hizmetinden yararlanabilir,arabanızı çekici ile en yakın servise çektirebilirsiniz.